2024
sobota 23. listopadu
Aktuálně:
[ archiv novinek ]
Aktuality:
21.11.2024
Jezdil jsem na skateboardu. VIP lóže nejsou pro mě, říká Petr Fiala v Nosičích vody
[ Více ]
21.11.2024
Vládní výbor pro strategické investice řešil rozvoj lidských zdrojů, ale i stavbu vysokorychlostních tratí v ČR
[ Více ]
20.11.2024
Je třeba stanovovat si odvážné cíle, nikoli říkat, že něco nejde, řekl Petr Fiala v debatě Deníku
[ Více ]
20.11.2024
Vláda podpoří povodněmi postižené sportovní organizace a firmy, rozšíří i pomoc podnikatelům obchodujícím s Ukrajinou
[ Více ]
19.11.2024
Modernizace vysokého školství: ODS přináší konkrétní řešení pro studenty i vědce, reaguje na konkrétní výzvy
[ Více ]
2.3.2012 zpravy.rozhlas.cz str. 0 evropskaunie
Pavel Novák,Jan Pokorný, MaD
Liberecký kraj
Evropská unie se na svém summitu v Bruselu po dlouhé době věnovala něčemu jinému než jen zachraňování společné měny. Tématem jednání bylo také dobudování jednotného hospodářského prostoru na summitu EU a prosazovalo ho i Česko. Hostem Ranního interview Radiožurnálu na toto téma byl premiér Petr Nečas.
Evropská unie došla k závěru, že přišel také čas zabývat se obnovou hospodářství a vytvářením podmínek pro jeho růst, čemuž mají pomoci jak ukázněné rozpočty, tak větší volnost na jednotném evropském trhu. Před summitem poslalo 12 států předsedovi Evropské rady dopis s návrhy, jak dotvořit jednotný trh. Jaké kroky k tomu mají podle českých představ vést?
"Musím řici, že Česká republika v tomto spolu se Švédskem, Nizozemskem a Velkou Británií patřila mezi jakési pomyslné hnací motory této iniciativy. Je skutečností, že dnes máme poměrně jednotný trh zboží, nikoli však trh, který by se týkal například služeb. A tady je obrovský potenciál ekonomického růstu pro celou Evropskou unii i pro jednotlivé členské země. Navíc to zvyšuje konkurenceschopnost evropské ekonomiky. A když se podíváme kolem nás, jakým obrovským spádem běží ekonomiky například ve východní Asii nebo Latinské Americe a podobně, tak se nemůžeme zastavit a koukat kolem sebe, ale musíme opravdu dělat všechno pro to, abychom povzbudili ekonomický růst a konkurenceschopnost Evropské unie," říká premiér Petr Nečas.
Kdyby se pomohlo službám, myslíte si, že by to mohlo přispět hospodářskému oživení. A pokud ano, tak jak?
"Jednoznačně. Osmdesát procent hrubého domácího produktu celé Evropské unie je tvořeno v sektoru služeb. Dokonce i v České republice je dnes většina jejího hrubého domácího produktu, přes 60%, tvořeno v tomto sektoru. Vezměte si, že téměř dvě třetiny sektoru služeb nemají jednotný trh – to znamená: nejsou liberalizovány čili existuje pro tento trh služeb státní hranice, kdy se nemohou tyto služby poskytovat například v zahraničí. Vzpomeňme si například na onoho pověstného polského instalatéra, kterým byli strašeni francouzští voliči. To je klasický případ toho, že nemáme tento volný trh služeb. Souvisí to například i s uznáváním kvalifikací, s jednotným trhem energií, jednotným digitálním trhem, poskytováním finančních služeb a podobně," konstatuje premiér.
Tyto návrhy se tedy zřejmě objeví v nějakých politických závazcích v závěrečném dokumentu summitu. Co bude dál?
"Já považuji především za důležité, že se nám opravdu podařilo společně s dvanácti dalšími zeměmi tlačit tímto směrem, stát se jedním z těch hnacích motorů rychlejší integrace v této oblasti při vytváření skutečného jednotného trhu i nejen v oblasti zboží, ale i služeb. Teď je nezbytné dosáhnout pozitivních závěrů Evropské rady. Například aby Evropská komise pokračovala v jednotlivých návrzích a aby byla připravena legislativa, které právě umožňuje liberalizovat trh služeb, ale i trh energií, vytvořit jednotný evropský digitální trh či podmínky pro jednotné patentové řízení, vzájemné uznávání kvalifikací, zjednodušení vstupu do jednotlivých odvětví v jednotlivých členských zemí a tak dále," upřesňuje Petr Nečas.
Česku se podařilo na summitu EU upozornit na význam jednotného trhu. V devět hodin bude 25 vašich kolegů v Bruselu podepisovat Smlouvu o stabilitě, koordinaci a hospodářském řízení v eurozóně. Česká republiky se k ní spolu s Velkou Británií nepřipojí. Co v tu dobu máte místo podpisu na programu vy?
"Samozřejmě budu pracovat. Práce je hodně a je nezbytné využít každé minuty," říká premiér Nečas.
Možná jste zaslechl vyjádření vaší kolegyně Ivety Radičové, která tento postoj České republiky považuje za chybu. Máte k tomu nějaký komentář?
"Nemám. Myslím si, že Slovensko má nějaké své kroky, je členskou zemí eurozóny. Česká republika stojí mimo eurozónu, takže každá země má své priority a podniká své konkrétní kroky, které považuje za správné," připomíná Petr Nečas.
Pokud jste mluvil o tom, že v otázce služeb a jejich liberalizace v evropském prostoru byla Česká republika jakýmsi motorem, máte třeba nějakou konkrétní nabídku, kterou byste mohl vnést do diskuse v Bruselu, myslím kromě europaktu, která by ho třeba posílila nebo zaměřila někam jinam? Myslím tím například řešení, které navrhuje Luděk Niedemayer a lidé kolem něj.
"Musím říci, že přísná rozpočtová disciplína je z tohoto pohledu nezbytná. Kroky, které povedou k tomu, že se skutečně nebude žít na dluh a že se nebude zvyšovat zadlužení členských zemí Evropské unie, jsou správné. Na druhé straně tyto rozpočtové problémy se nevyřeší pouhými škrty v rozpočtu. Musí se dělat reformy a především musíme vytvořit podmínky pro zvýšení konkurenceschopnosti, abychom měli dlouhodobě udržitelný ekonomický růst. Jenom dlouhodobě udržitelný ekonomický růst bude skutečným řešením stávajících ekonomických problémů členských zemí Evropské unie," uzavírá premiér.
URL| http://www.rozhlas.cz/_zprava/1026226