2025
pondělí 21. dubna
Aktuálně:
Aktuality:
16.04.2025
Vládní koalice ohledně úpravy migračních pravidel opravdu něco dělá, opozice o tom jen řeční, řekl na CNN Prima News Jan Skopeček
[ Více ]
16.04.2025
Petr Fiala na CNN Prima News: Chlorovaných kuřat z USA se bát nemusíme. Větším nebezpečím jsou levné výrobky z Číny
[ Více ]
16.04.2025
Vláda se zabývala návrhem Evropské komise na Dohodu o čistém průmyslu a projednala plnění Strategie BESIP
[ Více ]
15.04.2025
ČR musí urychlit přijímání opatření pro omezení výskytu látek obsahujících rizikové sloučeniny PFAS, shodli se účastníci debaty v Senátu
[ Více ]
15.04.2025
Úspěch země závisí na tom, jak se změní EU, řekl premiér Petr Fiala na konferenci Česko na křižovatce
[ Více ]
15.04.2025
Martin Kupka: Obnovitelná nebo nízkouhlíkatá paliva mají pomoct zachovat dostupné evropské automobily
[ Více ]
MF DNES, Adam Pluhař
Krajští zastupitelé v úterý odsouhlasili, že pouze pět procent žáků bude moci odcházet ze základních škol do víceletých gymnázií. Podle odborníka na to doplatí děti z mnoha oblastí, vzdělání pro ně bude hůř dostupné.
Je to prakticky likvidace poloviny tříd víceletých gymnázií v kraji, a džihád na ně. Tak mluví starostové měst v kraji o dokumentu, který na úterním zasedání schválili krajští zastupitelé.
Vyplývá to z textu s krkolomným názvem Dlouhodobý záměr vzdělávání a rozvoje vzdělávací soustavy Libereckého kraje na roky 2012 - 2016. Ten se dotkne nejdrastičtěji právě víceletých gymnázií. Podíl žáků, kteří budou odcházet ze základních škol do víceletých gymnázií, bude jen 5 procent. Kraj přitom mohl odsouhlasit až deset procent.
"Pět procent populace na víceletých gymnáziích znamená konec víceletého gymnázia ve Frýdlantě a další likvidace vzdělávacích příležitostí na Frýdlantsku. Nepředpokládám, že naše gymnázium zůstane," obává se starosta Frýdlantu Dan Ramzer. Odborník: Školy to destabilizuje
Na tvrdý dopad dogmatického uplatnění schváleného dokumentu upozornil statistik Jan Picek. Podle jeho propočtu odejde ze základních škol na víceletá gymnázia dle nových kritérií každý rok jen 200 až 215 dětí.
"Pokud uvažujeme, že třída má třicet žáků, pak vzhledem k tomuto kritériu lze v celém Libereckém kraji otevřít v daném období jen sedm tříd. Řada škol, kde je čtyřleté i osmileté studium, bude mít velké problémy, destabilizuje je to," upozornil statistik Jan Picek. Byl zároveň členem petičního výboru proti rušení Gymnázia U Balvanu.
V letošním školním roce chodí děti v kraji do 15 tříd víceletých gymnázií. Příští školní rok jich bude 12. Podle Picka na odsouhlasený dokument nejspíše doplatí Semily, Jilemnice, Frýdlant, po jedné třídě v Liberci a Tanvaldu. Neotevřelo by se ani šestileté gymnázium U Balvanu.
"Pokud by se neuvažovalo o omezení Gymnázia F. X. Šaldy, respektive Gymnázia Jeronýmova, pak by muselo dojít ke zrušení osmiletého studia v Mimoni," předpovídá Jan Picek. Zrušením podle něj zároveň dojde k velmi špatné dostupnosti víceletého studia v některých oblastech kraje. Pro zrušení hlasovala většina zastupitelů
"Všechno, co jsme loni řešili, byla selanka, těch plánovaných pět procent je džihád na víceletá gymnázia. Pokud chceme snížit jejich počet na sedm, neprobírali jsme loni něco takového ani v té nejčernější variantě," upozornil před hlasováním zastupitel a jablonecký primátor Petr Beitl.
Když zastupitelé dokument schválili, kroutil jen hlavou. "Kraj mohl odsouhlasit limit až deseti procent, nevím, proč jsme schválili usnesení o spodní hranici pěti procent. Zaráží mě, že pro zrušení hlasovala většina zastupitelů. Hlasuje se hezky, když je to jen v řádu čísel. Až se bude jednat o konkrétních školách, tak hladké to nebude," předjímal Beitl.
"V celorepublikovém pohledu se dlouhodobě počítá s omezením víceletých gymnázií. Víceletá gymnázia teď už nejsou jen pro ty nejnadanější, paralyzuje to i základní školy a má to vliv na špatnou úroveň vzdělanosti devátých tříd," řekl krajský náměstek pro školství Radek Cikl. Pětiprocentní podíl podle něj před více než rokem podpořila většina krajů. "Je dobré být v názorech konzistentní," doplnil Cikl.