2025
20. dubna
Aktuálně:
Aktuality:
16.04.2025
Vládní koalice ohledně úpravy migračních pravidel opravdu něco dělá, opozice o tom jen řeční, řekl na CNN Prima News Jan Skopeček
[ Více ]
16.04.2025
Petr Fiala na CNN Prima News: Chlorovaných kuřat z USA se bát nemusíme. Větším nebezpečím jsou levné výrobky z Číny
[ Více ]
16.04.2025
Vláda se zabývala návrhem Evropské komise na Dohodu o čistém průmyslu a projednala plnění Strategie BESIP
[ Více ]
15.04.2025
ČR musí urychlit přijímání opatření pro omezení výskytu látek obsahujících rizikové sloučeniny PFAS, shodli se účastníci debaty v Senátu
[ Více ]
15.04.2025
Úspěch země závisí na tom, jak se změní EU, řekl premiér Petr Fiala na konferenci Česko na křižovatce
[ Více ]
15.04.2025
Martin Kupka: Obnovitelná nebo nízkouhlíkatá paliva mají pomoct zachovat dostupné evropské automobily
[ Více ]
Jablonec n. N. - Nemocnice má další primát. Těžit z něj mohou jak pacienti, tak profesionální sportovci včetně fotbalistů.
Spiroergometr měla doposud v Libereckém kraji pouze liberecká univerzita, která jej ale z pochopitelných důvodů nemohla využívat plně medicínsky. Jako první zdravotnické zařízení v kraji nedávno tento přístroj pořídila až jablonecká nemocnice, která ho hodlá využívat nejen zdravotnicky, ale i komerčně. A s tím by neměl být problém, protože profesionální sportovci doposud za zátěžovými testy jezdili až do Prahy, kde navíc nedisponují tak špičkovým zařízením jako nyní v Jablonci.
„Přístrojová i softwarová sestava, kterou máme k dispozici, je zatím v České republice jediná svého druhu a určitě se dá říct, že nejmodernější,“ konstatoval lékař interního oddělení jablonecké nemocnice Tomáš Vacek.
Spiroergometr stál 900 tisíc korun a nemocnice jej mohla pořídit díky Nadaci Preciosa.
Co je vlastně spiroergometrie?
Jde o zátěžové vyšetření, které lékařům ukazuje funkci kardiovaskulárního aparátu při zvýšené fyzické zátěži. Tou dosáhne pacient jízdou na ergometru, což je jednoduše řečeno speciální rotoped s nastavitelnou konstantní zátěží. Alternativou je vyšetření na běžícím pásu, z něhož získají lékaři obdobný výstup.
„V medicínské praxi tímto vyšetřením posuzujeme především funkční rezervy u pacientů s chronickým srdečním selháním, k diagnostice ischemické choroby srdeční, k diagnostice arytmií a často také v diferenciální diagnostice dušnosti a k posouzení rozličných plicních funkcí,“ vysvětluje Tomáš Vacek.
Pomocí získaných parametrů, kterými jsou EKG křivka, krevní tlak, koncentrace vdechovaných a vydechovaných plynů a velikost dechového objemu, lékaři nejlépe posoudí, do jaké míry dokáže srdce plnit svou funkci. U aktivních sportovců je při opakovaných vyšetřeních možné posuzovat aktuální formu, respektive úspěšnost tréninku.
„Nové zařízení samozřejmě chceme využívat i komerčně, a proto se v této souvislosti chystáme oslovovat jednotlivé sportovní kluby, v prvé řadě samozřejmě fotbalisty Jablonce a Liberce. Jinak je ale spiroergometrické vyšetření vhodné i pro mnoho dalších sportovců, především vytrvalostních. Poskytuje jim cenné informace o výkonnosti kardiovaskulárního aparátu, umožňuje relativně přesné stanovení anaerobního plánu a optimální tepové frekvence pro co nejefektivnější trénink,“ konstatoval primář interního oddělení jablonecké nemocnice Ivo Jörg.
Co na tuto novinku říkají sportovci?
„Slyším to od vás poprvé, ale určitě nebude dlouho trvat a dostaneme tuto nabídku. Pak to bude o tom, zda zaujme trenéry a bude splňovat jejich požadavky. Pokud ano, tak samozřejmě není důvod, aby naši fotbalisté zátěžové testy neabsolvovali tady v Jablonci. Dosud na ně jezdí do Prahy, kde za ně samozřejmě také platíme. A alespoň by se nemuselo nikam cestovat,“ uvedl pro Deník technický ředitel FK Baumit Jablonec nad Nisou Vladislav Kavan.
Zatímco komerční vyšetření, které využívají především sportovci, si vždy plně hradí testovaná osoba nebo klub, u pacientů je vyšetření hrazeno ze zdravotního pojištění."
Zdroj: http://www.denik.cz/liberecky-kraj/jab...dernejsi-v-republice-20120420-6tzs.html
--------------------------------------------------------------------------------