2024
sobota 23. listopadu
Aktuálně:
[ archiv novinek ]
Aktuality:
21.11.2024
Jezdil jsem na skateboardu. VIP lóže nejsou pro mě, říká Petr Fiala v Nosičích vody
[ Více ]
21.11.2024
Vládní výbor pro strategické investice řešil rozvoj lidských zdrojů, ale i stavbu vysokorychlostních tratí v ČR
[ Více ]
20.11.2024
Je třeba stanovovat si odvážné cíle, nikoli říkat, že něco nejde, řekl Petr Fiala v debatě Deníku
[ Více ]
20.11.2024
Vláda podpoří povodněmi postižené sportovní organizace a firmy, rozšíří i pomoc podnikatelům obchodujícím s Ukrajinou
[ Více ]
19.11.2024
Modernizace vysokého školství: ODS přináší konkrétní řešení pro studenty i vědce, reaguje na konkrétní výzvy
[ Více ]
Liberecký deník - ZUZANA MINSTROVÁ
Liberec – Boj před podzimními volbami do zastupitelstev krajů se už, zdá se, rozhořel naplno. Za obcházení a zneužívání zákona nyní označil starosta Chrastavy Michael Canov (SLK) způsob, jakým dotuje občanské sdružení Změna pro Liberec stejnojmenné politické uskupení, zejména tři jeho městské zastupitele, včetně bývalého primátora Jana Korytáře.
Na účet sdružení totiž vedle drobných dárců posílá peníze i úřad práce za vytvoření jednoho pracovního místa.
Přesně – v měsíci březnu věnoval takto stát Změně přes 23 tisíc korun.
Z téhož účtu odešlo v dubnu jako mzda za leden a únor Janu Korytáři 30 tisíc korun, další peníze, 25 490 korun tentokrát za březen, mu byly vyplaceny o čtrnáct dní později.
Zuzaně Kocumové sdružení Změna pro Liberec dalo přes 19 tisíc korun a Zuzaně Tachovské přes 14 tisíc korun.
Přitom v Radě sdružení zasedají jak Jan Korytář, tak také další opoziční liberecký zastupitel Jaromír Baxa. Jsou zde tedy stejní lidé jako v politickém uskupení Změna pro Liberec.
Oba nařčení ostře odmítají. Nepřijde jim nijak zvláštní, že peníze, včetně dotace od státu, slouží k financování komunálních politiků.
„Je podivné, že občanské sdružení zaměstnává přímo politiky,“ řekl starosta Michael Canov.
Jak doplnil Michael Canov, občanským sdružením zákon zakazuje vykonávat jakoukoli politickou činnost.
„Stát chce kontrolovat peníze, které jdou politickým stranám. Kdyby byla Změna zaregistrována jako strana, pak na její účet může posílat peníze kdokoli. Nikoliv však úřad práce. Ten na politickou činnost přispívat nesmí,“ zdůraznil s tím,že právě proto,aby mohla Změna zákon obejít, založila stejnojmenné sdružení.
Podobný názor má na celou kauzu také jeho stranický kolega, poslanec a starosta Semil Jan Farský. Sám patří mezi známé bojovníky proti korupci a klientelismu.
„Je to typicky český způsob hledání rezerv v zákonech, obcházení zákona. Politická činnost se zde schovává za občanské sdružení,“ podtrhl.
Podle Jaromíra Baxy peníze z úřadu práce nejdou na politickou činnost Změny, ale na výstavu Restart. Ta připomíná loňské odvolávání Jana Korytáře z křesla primátora.
„My jsme ale v projektu Restart vytvořili tři nová pracovní místa,“ upozornil Baxa.
Podle Jana Korytáře by mohlo být za politické vydáváno takřka každé občanské sdružení i osadní spolek, když se věnují veřejným otázkám.
„Nebylo by nic jednoduššího než mít netransparentní, skrytý účet. My ale nechceme nic skrývat,“ připomněl Jan Korytář s tím, že jejich občanské sdružení má za cíl kultivovat politiku v Liberci. „Starostové tomu asi tolik nerozumí. Kdokoli, komu se to nelíbí, se může obrátit na ministerstvo vnitra a navrhnout, aby byla Změna jako sdružení zrušena,“ dodal Baxa.