2024
sobota 23. listopadu
Aktuálně:
[ archiv novinek ]
Aktuality:
21.11.2024
Jezdil jsem na skateboardu. VIP lóže nejsou pro mě, říká Petr Fiala v Nosičích vody
[ Více ]
21.11.2024
Vládní výbor pro strategické investice řešil rozvoj lidských zdrojů, ale i stavbu vysokorychlostních tratí v ČR
[ Více ]
20.11.2024
Je třeba stanovovat si odvážné cíle, nikoli říkat, že něco nejde, řekl Petr Fiala v debatě Deníku
[ Více ]
20.11.2024
Vláda podpoří povodněmi postižené sportovní organizace a firmy, rozšíří i pomoc podnikatelům obchodujícím s Ukrajinou
[ Více ]
19.11.2024
Modernizace vysokého školství: ODS přináší konkrétní řešení pro studenty i vědce, reaguje na konkrétní výzvy
[ Více ]
Ministerstvo spravedlnosti v současnosti navrhuje novelu exekučního řádu a občanského soudního řádu. Velkou měrou se na ní podílela i Exekutorská komora. Podle jejího prezidenta Jiřího Proška je to jen dobře, neboť zde byly postupy vymáhání staré 50 let.
„Úprava výkonu rozhodnutí je stará bezmála 50 let. Postupy vymáhání potřebují zásadní modernizaci. Těžko může fungovat to samé, co fungovalo v době, kdy každý musel mít zaměstnání,“ uvedl Jiří Prošek pro server Týden.cz.
Experti Exekutorské komory na exekuční právo byly členy týmu, který tuto novelu připravil. Jako novinky vidí prezident komory povinné oddělení účtu exekutora pro vymožené finanční prostředky a zavedení dražby obchodního podílu dlužníka. „Zvířata v lidské péči - tedy domácí mazlíčci - by v budoucnu neměla být exekučně postižitelná,“ dodává Prošek.
V novém materiálu se prý i řeší pořizování videozáznamů při exekucích. „Stojí v něm, že pokud je při soupisu movitých věcí přítomen někdo, kdo chce pořídit záznam, pak se záznam pořídit musí. Dojde-li zaměstnanec soudního exekutora k závěru, že je to potřebné (například při soupisu nikdo není nebo se u dlužníka objeví verbální či fyzické útoky na zaměstnance exekutora), pak videozáznam pořídit může,“ míní Prošek.
Podle něj budou videozáznamy nástrojem pro to, aby se předcházelo dalším možným agresím ze strany dlužníků. „Zaměstnanci exekutorských úřadů se už nebudou muset obávat křivých obvinění z nekorektního chování vznesených ex post,“ uvedl jako příklad.
Počet exekucí zatím roste. „Loni soudy nařídily celkem 936 tisíc exekucí,“ prozradil Prošek. „Exekutorská komora vede statistiky o průměrné vymáhané částce. Loni činila 80 tisíc korun. Mediální sdělení, že typická exekuce je vedena kvůli bagatelní pohledávce, je tedy liché,“ dodal.