2024
sobota 23. listopadu
Aktuálně:
[ archiv novinek ]
Aktuality:
21.11.2024
Jezdil jsem na skateboardu. VIP lóže nejsou pro mě, říká Petr Fiala v Nosičích vody
[ Více ]
21.11.2024
Vládní výbor pro strategické investice řešil rozvoj lidských zdrojů, ale i stavbu vysokorychlostních tratí v ČR
[ Více ]
20.11.2024
Je třeba stanovovat si odvážné cíle, nikoli říkat, že něco nejde, řekl Petr Fiala v debatě Deníku
[ Více ]
20.11.2024
Vláda podpoří povodněmi postižené sportovní organizace a firmy, rozšíří i pomoc podnikatelům obchodujícím s Ukrajinou
[ Více ]
19.11.2024
Modernizace vysokého školství: ODS přináší konkrétní řešení pro studenty i vědce, reaguje na konkrétní výzvy
[ Více ]
26.9.2012 Právo str. 15 Severovýchodní Čechy
Jaroslav Švehla
Liberecký kraj
Bývalý projektový manažer Libereckého kraje Miroslav Kroutil obvinil vedení kraje.
A to z porušení povinnosti při správě cizího majetku, poškození finančních zájmů EU a z korupce v souvislosti s čerpáním téměř čtvrtmiliardového sociálního projektu.
„Liberecký kraj, jako příjemce dotace, stanovil v rámci projektu podmínky výběrových řízení a smlouvy s poskytovateli sociálních služeb tak, aby předurčil zneužití prostředků,“ uvádí Kroutil v trestním oznámení podaném na Okresním státním zastupitelství Liberec.
Stejné znaky zneužití nesou prý i další projekty v ostatních krajích. Parametry ve výběrových řízeních a smlouvách měl Kroutil podle jeho slov na příkaz nadřízených nastavit tak, aby umožňovaly poskytovatelům vykazovat miliónové částky za služby, aniž bylo možno zkontrolovat, zda byly vůbec poskytnuty. „Bez kontroly bylo vyplaceno přibližně 90 miliónů korun. Výběrová řízení nesla znaky korupce,“ řekl Právu Kroutil, který po stížnostech na přehlížení těchto pochybení dostal výpověď. Okresní soud ji však anuloval. Krajský radní pro resort sociálních věcí Pavel Petráček (ČSSD) podal včera na Kroutila trestní oznámení za pomluvu. „Veškerá nařčení odmítám. Projekt byl průběžně monitorován a při zjištění pochybení jsme sami podali trestní oznámení, aby se vše prošetřilo,“ prohlásil radní.
Na mysli měl případ Libereckého romského sdružení, které z krajského sociálního projektu čerpalo peníze na terénní pracovníky a nízkoprahová centra.
Kontrola ministerstva práce a sociálních věcí upozornila na konci minulého roku na pochybnosti ve vykazování. Podle závěrů ministerské kontroly sdružení zneužilo dotace za 26 miliónů korun. Případem se nyní zabývá finanční úřad a policie.