2024
sobota 23. listopadu
Aktuálně:
[ archiv novinek ]
Aktuality:
21.11.2024
Jezdil jsem na skateboardu. VIP lóže nejsou pro mě, říká Petr Fiala v Nosičích vody
[ Více ]
21.11.2024
Vládní výbor pro strategické investice řešil rozvoj lidských zdrojů, ale i stavbu vysokorychlostních tratí v ČR
[ Více ]
20.11.2024
Je třeba stanovovat si odvážné cíle, nikoli říkat, že něco nejde, řekl Petr Fiala v debatě Deníku
[ Více ]
20.11.2024
Vláda podpoří povodněmi postižené sportovní organizace a firmy, rozšíří i pomoc podnikatelům obchodujícím s Ukrajinou
[ Více ]
19.11.2024
Modernizace vysokého školství: ODS přináší konkrétní řešení pro studenty i vědce, reaguje na konkrétní výzvy
[ Více ]
Událost týdne:
24 - 25. února se konaly volby do Poslanecké sněmovny a Senátu v Itálii. Středo-levicová koalice Piera Luigiho Bersaniho získala 29,54 % hlasů (340 mandátů), středo-pravicová koalice Silvia Berlusconiho získala 29,18 % (124 mandátů), Hnutí pěti hvězdiček obdrželo 25,5 % hlasů (108 mandátů) a blok Maria Montiho 10,56 % hlasů (45 mandátů). Volební účast do dolní komory dosáhla 75,19 % všech oprávněných voličů. V Senátu získala koalice P. L. Bersaniho 31,63 % hlasů (113 mandátů), koalice S. Berlusconiho 30,72 % hlasů (116 mandátů), Hnutí pěti hvězdiček 23,79 % hlasů (54 mandátů) a blok M. Montiho 9,13 % hlasů (18 mandátů). Volební účast do Senátu dosáhla 75,11 % všech oprávněných voličů.
I v následujícím týdnu pokračovaly protesty Bulharů proti vysokým cenám za energii. Kvůli protestům nejdříve odstoupil ministr financí. 21. února schválil bulharský parlament demisi celého kabinetu premiéra Bojka Borisova, kterou podpořilo 209 poslanců z 215 přítomných. Nyní bude v Bulharsku vládnout úřednická vláda. Prezident pověřil sestavením nové vlády stranu Občané za evropský rozvoj Bulharska.
Podle průzkumu veřejného mínění institutu Harris Interactive, který byl publikován ve Financial Times, by aktuálně pouze 33 % obyvatel v Británii hlasovalo pro setrvání země v Evropské unii a 50 % by hlasovalo pro odchod. Zhruba polovina Britů vítá hlasování (referendum) o setrvání země v EU, proti je 21 % respondentů. Navíc 70 % respondentů uvedlo, že považuje za důležité, aby Velká Británie získala zpět pravomoci v rozhodování o emigraci a justici.
Ministerstvo zdravotnictví v Rusku schválilo nařízení, podle kterého budou muset školáci starší 10 let projít povinnou dechovou analýzou a rozborem krve, kvůli možnosti výskytu kuřáckých sklonů, proti kterým se vláda snaží v současné době bojovat.
Podle studie Královské švédské akademie válečných věd, by Švédsko dokázalo čelit případné invazi maximálně jeden týden. Švédská armáda navíc není schopná ubránit celé území a vyžaduje k zajištění obrany pomoc ze zahraničí, ať už kvůli nedostatečnému počtu vojáků, nebo kvůli nedostatečné protivzdušné obraně a počtu protitankových zbraní a letadel.
Maďarský ústavní soud zrušil část zákona, kterou se zakazovalo používat veřejně symboly totalitní moci. Členové vládní strany Fidesz však proti tomuto rozhodnutí chtějí prosadit změnu ústavy, která opět tyto symboly zakáže.
24. února se konalo druhé kolo přímé volby prezidenta na Kypru, v němž se ziskem 57,48 % hlasů vyhrál Nicos Anastasiades. Stavros Malas získal 42,52 % hlasů. Volební účast dosáhla 81,58 % všech oprávněných voličů.
Telegraficky:
Ratingová agentura Moody‘s snížila Velké Británii poprvé od roku 1978 AAA rating na Aa1, kvůli slabému růstu ekonomiky.
21. února obdržel Francois Hollande od UNESCO za vojenskou intervenci proti islamistům v Mali cenu Félixe Houphouëta-Boignyho za úsilí o mír.
Britský kardinál Keith O´Brein, který vede římskokatolickou církev ve Skotsku, uvedl, že římskokatoličtí kněží by měli mít možnost se oženit a mít děti, jelikož celibát nemá boží původ a nebyl požadován Ježíšem