2025
20. dubna
Aktuálně:
Aktuality:
16.04.2025
Vládní koalice ohledně úpravy migračních pravidel opravdu něco dělá, opozice o tom jen řeční, řekl na CNN Prima News Jan Skopeček
[ Více ]
16.04.2025
Petr Fiala na CNN Prima News: Chlorovaných kuřat z USA se bát nemusíme. Větším nebezpečím jsou levné výrobky z Číny
[ Více ]
16.04.2025
Vláda se zabývala návrhem Evropské komise na Dohodu o čistém průmyslu a projednala plnění Strategie BESIP
[ Více ]
15.04.2025
ČR musí urychlit přijímání opatření pro omezení výskytu látek obsahujících rizikové sloučeniny PFAS, shodli se účastníci debaty v Senátu
[ Více ]
15.04.2025
Úspěch země závisí na tom, jak se změní EU, řekl premiér Petr Fiala na konferenci Česko na křižovatce
[ Více ]
15.04.2025
Martin Kupka: Obnovitelná nebo nízkouhlíkatá paliva mají pomoct zachovat dostupné evropské automobily
[ Více ]
Ministerstvo práce a sociálních věcí musí bezodkladně připravit jasná a koncepční pravidla pro financování sociálních služeb a řešit jejich hrozící rozklad především v hlavním městě Praze. Uvedla to dnes pražská poslankyně ODS Lenka Kohoutová, která se tak přidala ke kritice postupu ministerstva ze strany pražského magistrátu a neziskových organizací.
„Radní zodpovědní za sociální politiku v Praze nestraší nadarmo, protože hrozba kolapsu sociálních služeb v Praze je reálná. Praha letos dostala na sociální služby nižší příspěvek, současně na ni ale rezort práce a sociálních věcí přesunul zodpovědnost za financování služeb, které mají celostátní charakter,“ uvedla Lenka Kohoutová. Podle ní doplácí Praha na špatný systém rozdělování dotací ze všech krajů nejvíce, protože má specifickou strukturu sociálních služeb.
„Praha totiž řeší specifické problémy, protože právě do hlavního města se stahují například lidé bez domova, nebo drogově závislí. Proto také Praha ročně vydá na sociální služby 25 procent prostředků ze svého rozpočtu, což je neporovnatelně vyšší částka, než která plyne na sociální služby v jiných krajích. Systém rozdělování dotací nastavený ministerstvem navíc Prahu diskriminuje dlouhodobě. Pokud by byla hodnocena podle stávajících kritérií, musela by dostávat dvojnásobek současného příspěvku, tedy okolo 900 mil. korun. Není divu, že se boj o dofinancování sociálních služeb v hlavním městě každoročně vrací jako bumerang,” dodává Kohoutová.
Zdůrazňuje přitom, že nelze donekonečna lepit díry, ale je nutné konečně stanovit jasná a spravedlivá kritéria, podle kterých budou prostředky jednotlivým krajům a poskytovatelům sociálních služeb plynout. „Z pozice předsedkyně podvýboru pro osoby se zdravotním postižením a sociálně potřebné jsem již dříve iniciovala schůzky s odborníky z neziskového sektoru a zástupci legislativy, na kterých společně pracujeme na koncepčním způsobu financování sociálních služeb. Výsledný materiál může zástupcům Ministerstva práce a sociálních věcí sloužit jako návod, jak opakování krizových situací zabránit,” zakončuje Lenka Kohoutová.