2025
sobota 19. dubna
Aktuálně:
Aktuality:
16.04.2025
Vládní koalice ohledně úpravy migračních pravidel opravdu něco dělá, opozice o tom jen řeční, řekl na CNN Prima News Jan Skopeček
[ Více ]
16.04.2025
Petr Fiala na CNN Prima News: Chlorovaných kuřat z USA se bát nemusíme. Větším nebezpečím jsou levné výrobky z Číny
[ Více ]
16.04.2025
Vláda se zabývala návrhem Evropské komise na Dohodu o čistém průmyslu a projednala plnění Strategie BESIP
[ Více ]
15.04.2025
ČR musí urychlit přijímání opatření pro omezení výskytu látek obsahujících rizikové sloučeniny PFAS, shodli se účastníci debaty v Senátu
[ Více ]
15.04.2025
Úspěch země závisí na tom, jak se změní EU, řekl premiér Petr Fiala na konferenci Česko na křižovatce
[ Více ]
15.04.2025
Martin Kupka: Obnovitelná nebo nízkouhlíkatá paliva mají pomoct zachovat dostupné evropské automobily
[ Více ]
I když úterní výrok Nejvyššího soudu situaci v naší zemi krátkodobě výrazně změnil, červnový pokus skupiny prokurátorů a policistů kriminalizovat politická jednání a politické dohody by neměli demokraticky uvažující spoluobčané nechat bez odpovědi. A to nejen kvůli tomu, že vedl k pádu vlády. Jeho dlouhodobé dopady jsou totiž daleko závažnější.
Již delší dobu se projevující ambice některých soudců, prokurátorů a policistů měnit vlády, rušit vyhlášené volby a podřídit si ústavní instituce jsou projevem hlubšího problému našeho politického systému. Jeho slabost ukazuje i to, že jde tak snadno – na základě pochybných obvinění – zlikvidovat vládu či skandalizovat a brát do vazby kohokoli, na koho různí nezvolení, ale mocní, ukáží prstem. Tento hlubší problém nelze řešit personálními změnami či kárnými řízeními. Vyžaduje systémovou změnu.
Je třeba navrátit do rozumných mezí používání (či zneužívání) odposlechů. Je třeba od základu změnit postavení státních zástupců a na ně navázaných policejních a justičních kruhů. Ani se nechce domýšlet, kam až by např. vedla – těmito kruhy protlačovaná – samospráva prokurátorů, která by rozmetala i dnešní chatrný zbytek vazby této moci na veřejný mandát. Tento nešťastný návrh zákona připravila – paradoxně – právě vláda Petra Nečase.
Před 24 lety jsme si přáli pád komunismu i proto, abychom represivní složky dostali pod kontrolu volených zástupců lidu. Nyní jsme byli svědky toho, že se tyto složky z této kontroly znovu vymanily a „slabosti“ naší demokracie dokázaly okamžitě využít. Toto je třeba co nejdříve ukončit.
Mýlí se ti občané, kteří obhajují nedávné zásahy na základě argumentu, že represivní aparát potřebuje mít zcela volné ruce. Domnívají se mylně, že jeho zásahy budou vždy dopadat na ty druhé, na ty neoblíbené, na ty se špatnou pověstí. Historie ukazuje, že tomu tak nebývá. Dříve či později dopadnou i na ně.
To podstatné však je, že se ukázalo, že má represivní aparát potenci pod maskou šíření údajného dobra zlikvidovat celý politický systém. To je ten hlavní důvod, proč jako občan musím zvednout hlas a říci, že se s tím nesmíme smiřovat.
Václav Klaus, 17. července 2013