2024
pátek 22. listopadu
Aktuálně:
[ archiv novinek ]
Aktuality:
21.11.2024
Jezdil jsem na skateboardu. VIP lóže nejsou pro mě, říká Petr Fiala v Nosičích vody
[ Více ]
21.11.2024
Vládní výbor pro strategické investice řešil rozvoj lidských zdrojů, ale i stavbu vysokorychlostních tratí v ČR
[ Více ]
20.11.2024
Je třeba stanovovat si odvážné cíle, nikoli říkat, že něco nejde, řekl Petr Fiala v debatě Deníku
[ Více ]
20.11.2024
Vláda podpoří povodněmi postižené sportovní organizace a firmy, rozšíří i pomoc podnikatelům obchodujícím s Ukrajinou
[ Více ]
19.11.2024
Modernizace vysokého školství: ODS přináší konkrétní řešení pro studenty i vědce, reaguje na konkrétní výzvy
[ Více ]
Událost týdne:
Dne 29. ledna jmenoval prezident České republiky Miloš Zeman novou vládu pod vedením předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky. Ještě žádný jiný kabinet nebyl jmenován tak dlouho po volbách jako právě vláda Bohuslava Sobotky. Stalo se tak přesně 95 dní od voleb. Slavnostní akt se uskutečnil na Pražském hradě. Ukončilo se tak angažmá úřednické vlády Jiřího Rusnoka, která vládla v demisi rekordních 169 dní. Vláda složená ze stran ČSSD, ANO 2011 a KDU-ČSL má v Poslanecké sněmovně podporu 111 poslaneckých hlasů. Jedná se historicky o druhou největší podporu, jakou kdy vláda České republiky v Poslanecké sněmovně měla. Nová vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) požádá Poslaneckou sněmovnu o důvěru kolem 18. února 2014. Na svém prvním zasedání téhož dne nový kabinet rozhodl, že novým šéfem úřadu vlády se stane Pavel Dvořák. Mluvčím vlády pak Martin Ayrer.
27. ledna zvolilo zastupitelstvo plzeňského kraje nového hejtmana – stal se jím Václav Šlajs (ČSSD), který působil jako první hejtmanův náměstek pro ekonomiku. Pro Šlajse hlasovalo 26 ze 46 zastupitelů. Nahradí hejtmana Milana Chovance (ČSSD), který dal přednost funkci poslance a který je také kandidátem na post ministra vnitra v nové vládě. Kraj řídí koalice ČSSD a KSČM, která má v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu 27 křesel. Proti zvolení Šlajse se kvůli jeho aktivní komunistické minulosti postavila nejen opoziční ODS, ale přímo v jednacím sále zastupitelstva i kolem tří desítek mladých i starších demonstrantů s transparenty.
28. ledna vydalo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) zprávu týkající se průzkumu obyvatel k tzv. Benešovým dekretům. Polovina veřejnosti si myslí, že by tzv. Benešovy dekrety měly dál platit. Názor, aby byly zrušeny, zastává 14 % Čechů. Více než třetina lidí se k věci nedokázala vyjádřit. Odsun sudetských Němců po druhé světové válce považují za spravedlivý dvě pětiny občanů, což je nejméně od roku 2002. V průzkumu 36 % dotázaných uvedlo, že odsun byl nespravedlivý. Před sedmi lety označilo odsun za nespravedlivý 28 % lidí a před 12 lety 26% lidí.
29. ledna schválil Senát dva své kandidáty na úřad ombudsmana – stali se jimi Stanislav Křeček a Anna Šabatová. Křeček získal v tajné volbě 36 hlasů, Šabatová pak 37. Křečka nominoval také prezident Miloš Zeman. Nového ombudsmana za Pavla Varvařovského, který na tuto funkci v prosinci rezignoval, vybere z obou adeptů Sněmovna. Učinit tak má do poloviny února.
30. ledna vydalo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) zprávu k aktuální voličské podpoře politických stran v zemi – podle volebního modelu by volby vyhrála ČSSD s 27 % hlasů, druhé hnutí ANO 2011 by získalo o dvě procenta méně, třetí KSČM by volilo 14,5 % dotázaných. TOP 09 by získala 12 %, KDU-ČSL 6,5 %, Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury by získal 5 % a ODS 5 % hlasů. Volební model vychází z aktuálních stranických preferencí a simuluje reálné rozvržení voličských hlasů v hypotetických volbách. Průzkumu, který se konal ve dnech 13. – 20. 1. 2014, se zúčastnilo 1059 respondentů.
1. února sdělil ministr školství mládeže a tělovýchovy Marcel Chládek (ČSSD), že jeho náměstkem pro sport se stane Petr Hulínský (ČSSD). Podle Chládka hrálo výraznou roli to, že za Hulínským stojí Český olympijský výbor.
· Dne 30. ledna oznámil Jiří Pospíšil, že vystoupil z ODS – poslanecký mandát si ponechá.