2025
sobota 19. dubna
Aktuálně:
Aktuality:
16.04.2025
Vládní koalice ohledně úpravy migračních pravidel opravdu něco dělá, opozice o tom jen řeční, řekl na CNN Prima News Jan Skopeček
[ Více ]
16.04.2025
Petr Fiala na CNN Prima News: Chlorovaných kuřat z USA se bát nemusíme. Větším nebezpečím jsou levné výrobky z Číny
[ Více ]
16.04.2025
Vláda se zabývala návrhem Evropské komise na Dohodu o čistém průmyslu a projednala plnění Strategie BESIP
[ Více ]
15.04.2025
ČR musí urychlit přijímání opatření pro omezení výskytu látek obsahujících rizikové sloučeniny PFAS, shodli se účastníci debaty v Senátu
[ Více ]
15.04.2025
Úspěch země závisí na tom, jak se změní EU, řekl premiér Petr Fiala na konferenci Česko na křižovatce
[ Více ]
15.04.2025
Martin Kupka: Obnovitelná nebo nízkouhlíkatá paliva mají pomoct zachovat dostupné evropské automobily
[ Více ]
Událost týdne:
Dne 5. února vydala Poslanecká sněmovna k trestnímu stíhání bývalého pražského primátora Bohuslava Svobodu (ODS). Policie ho spolu s dalšími radními obvinila v případu městské karty Opencard. Sám Svoboda s vydáním ke stíhání souhlasil – obvinění ale považuje za nesmyslné. Pro vydání hlasovalo 101 ze 175 poslanců.
3. února stáhla z legislativního procesu vláda Bohuslava Sobotky devět návrhů předchozí vlády Jiřího Rusnoka. Jedním z nich je návrh služebního zákona nebo návrh na vrácení poplatků za pobyt v nemocnici.
4. února zveřejnilo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) průzkum týkající se důvěry v ústavní instituce České republiky. Největší důvěru občanů mají obecní orgány – starosta a obecní zastupitelstvo (61 %), krajské zastupitelstvo má důvěru 42 % občanů, stejně jako prezident republiky. Krajskému hejtmanovi důvěřuje 37 % občanů. Nejmenší důvěru mají tradičně obě komory parlamentu – Senát (30 %), Poslanecká sněmovna (25 %). Důvěra v Poslaneckou sněmovnu stoupla oproti předcházejícím měsícům, kdy byla na 15 % v listopadu 2013 a 21 % v prosinci 2013. Průzkumu se účastnilo 1105 respondentů a probíhal ve dnech 13. – 20. ledna 2014.
5. února se dohodl nový ministr školství mládeže a tělovýchovy Marcel Mládek (ČSSD) s prezidentem Milošem Zemanem na změně ve jmenování vysokoškolských profesorů. Chládek po jednání na Hradě ČTK řekl, že prezident neměl námitky proti jeho návrhu, aby z chystané novely zmizela pasáž umožňující předsedovi Senátu navržené kandidáty na profesuru nejmenovat. Tradičně jmenoval profesory prezident. Zeman se chce ale této pravomoci po loňských sporech kolem jmenování akademika Martina C. Putny vzdát.
6. února zemřel ve věku 96 let bývalý vysoký funkcionář Komunistické strany Československa Vasil Biľak, který se v roce 1968 angažoval proti reformnímu křídlu ve straně. V té době byl členem Ústředního výkonného výboru a podepsal takzvaný zvací dopis pro vojska Varšavské smlouvy. Předseda KSČM Vojtěch Filip řekl, že doba se na zvací akt dívá různými pohledy. Na tato slova reagovala ODS tím, že bude požadovat odvolání Vojtěcha Filipa z vedení Poslanecké sněmovny.
7. února oznámila KDU-ČSL, že nepodpoří návrh na zrušení lustračního zákona. Předseda strany Pavel Bělobrádek pohrozil, že pokud Poslanecká sněmovna lustrační zákon zruší, ministři za KDU-ČSL odejdou z nově vzniklé vlády.
8. února schválil Ústřední výkonný výbor ČSSD kandidátku strany pro volby do Evropského parlamentu. Jednoznačné podpory se dostalo volebnímu lídrovi - sociologovi Janu Kellerovi, který získal podporu 92 % spolustraníků. Další kandidáty pak ve stejném pořadí, jaké navrhlo předsednictvo strany, podpořilo na 63 % hlasujících.
* Dne 3. února vyzvala regionální rada ODS v Plzeňském kraji Jiřího Pospíšila, aby po odchodu z ODS opustil i post poslance,
* dne 4. února byl zvolen nový předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL – stal se jím Jiří Mihola,
* dne 6. února se stal novým místopředsedou Poslanecké sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL).