2024
pátek 22. listopadu
Aktuálně:
[ archiv novinek ]
Aktuality:
21.11.2024
Jezdil jsem na skateboardu. VIP lóže nejsou pro mě, říká Petr Fiala v Nosičích vody
[ Více ]
21.11.2024
Vládní výbor pro strategické investice řešil rozvoj lidských zdrojů, ale i stavbu vysokorychlostních tratí v ČR
[ Více ]
20.11.2024
Je třeba stanovovat si odvážné cíle, nikoli říkat, že něco nejde, řekl Petr Fiala v debatě Deníku
[ Více ]
20.11.2024
Vláda podpoří povodněmi postižené sportovní organizace a firmy, rozšíří i pomoc podnikatelům obchodujícím s Ukrajinou
[ Více ]
19.11.2024
Modernizace vysokého školství: ODS přináší konkrétní řešení pro studenty i vědce, reaguje na konkrétní výzvy
[ Více ]
Událost týdne:
Dne 10. března zveřejnilo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) tiskovou zprávu k názorům na nedemokratické alternativy politického systému v České republice. Celých 77 % dotázaných nesouhlasí k navrácením komunistického režimu a způsobu jeho vlády. Celkem 94 % dotázaných si nepřeje, aby v České republice vládla armáda, a 75 % dotázaných si nepřeje silného autoritativního vůdce. Návrat komunistického režimu si naopak přeje 28 % dotázaných, armádu u moci by rádo vidělo 18 % dotázaných a požadavek silného autoritativního vůdce je relevantní u 16 % respondentů. Největší změny režimu si přejí voliči KSČM (74 %), nejméně pak voliči ODS (6 %). Průzkum se uskutečnil kvótním výběrem ve dnech 3. – 10. března 2014 a zúčastnilo se ho 1081 respondentů.
11. března rozhodla brněnská KDU-ČSL, že hodlá iniciovat změnu zákona, podle níž by rodiče předškoláků museli děti nejprve hlásit do školek v místě bydliště a až v případě nepřijetí do nich, do okolních zařízení. Podle starostky brněnské městské části Maloměřice a Obřany Kláry Liptákové (KDU-ČSL) školky často přijímají předškoláky odjinud, a potom nemají kapacitu pro děti, které v místě bydlí.
12. března schválila vláda České republiky svůj legislativní plán. Kabinet chce letos předložit mimo jiné návrh na rozšíření pravomocí ombudsmana, návrh zákona o liniových stavbách, který má zrychlit přípravu a výstavbu dopravní infrastruktury, nový zákon o zadávání veřejných zakázek či normu o státním zastupitelství.
13. března odcestoval na oficiální návštěvu Spolkové republiky Německo předseda české vlády Bohuslav Sobotka. Jednalo se o jeho první návštěvu Německa ve funkci českého premiéra. Sobotka začal návštěvu položením věnce u památníku Berlínské zdi, následovalo setkání s německým prezidentem Joachimem Gauckem a kancléřkou Angelou Merkelovou.
14. března zveřejnilo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) průzkum k možnosti občanů ovlivnit legislativní proces v zemi. Pouze 8 % dotázaných věří, že může ovlivnit řešení problémů na celostátní úrovni. Vůbec nejvíce občanů, a to 67 %, si myslí, že má možnost otevřeně se vyjadřovat k problémům ve společnosti. Celkem 52 % procent lidí tvrdí, že účinné jsou z tohoto pohledu i petice, a 49 % veřejnosti pozitivně nahlíží rovněž na demonstrace.
15. března uvedl předseda ČSSD a premiér země Bohuslav Sobotka, že jeho strana by měla uspořádat referendum, v němž by členové strany rozhodovali o tématech reformování sociální demokracie. Sobotka dodal, že by členové strany měli mít právo vyjádřit se například k zavedení primárek tak, aby sestavování volebních kandidátek už nebylo pouze v rukou předsednictev stranických organizací.
16. března řekla ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová (ANO), že Česká republika bude muset v příštím roce vrátit Evropské unii zhruba 60 miliard korun dotací. Ministerstva proto chystají inventuru projektů - chtějí tak zjistit, kde by se daly peníze co nejefektivněji využít.
Dne 10. března oznámili krajští zastupitelé Karlovarského kraje, že dodrží všechny smlouvy s Krymem,
dne 11. března ocenila Sněmovna reprezentantů USA odkaz Václava Havla,
dne 13. března oznámila strana LES, že do eurovoleb její kandidátku povede Milena Vicenová.